İMPLANT NEDİR?

Eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

İmplant vidaları, belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implantın üzerine ne kadar çabuk protez yapılacağını belirler.

İmplant tedavisi tecrübeli diş hekimleri tarafından yapıldığında tamamen güvenli bir tedavidir. Genelde memnuniyet oranı çok yüksek olan implant tedavisinde başarı oranları %98lere ulaşmıştır. İmplantın tedavi süresi kişisel özelliklere göre değişir. Sert ve orta sertlikte kemik yapısına sahip hastalarda tedavi 1-2 haftada bitebilirken, zayıf kemik yapısı olan hastalarda 2-5 ay kadar sürebilmektedir.

Kuşadası implant

İmplantların üzerine sabit porselen kaplamalar yapılabildiği gibi,hasta tarafından çıkartılabilen hareketli protezlerde diş hekimi tarafından planlanabilir. Her eksik diş için implant gerekmez. Yani 2 implant yerleştirildiğinde 3 veya daha fazla
diş yerine hizmet verebilmektedir.

İmplant uygulanan bölgede kemik erimesi olan hastalarda kemiğin erimesi durduğundan bazen implant sayısı arttırılabilmektedir.