İnley onley dolgular

Çürük ya da kırılmalar nedeniyle, dişin doğal çiğneme yüzeyi, yarısından fazlası zarar gördüyse dolgu veya kron yapmak yerine inley veya onley restorasyon tercih edilebilmektedir.

İnley veya onleyler, porselen, dental altın veya kompozit dolgu maddesinden yapılabilir ve dişin zarar görmüş bölgesine yapıştırılmaktadır.

İnleyler, bilinen dolgulara benzer. Dişin çiğneme yüzeyindeki doku kaybının çok geniş olmadığı, dişin “cusp” denilen çıkıntılı kısımlarının çürük veya kırıktan zarar görmediği durumlarda uygulanır.

Onleyler de ise, dişin ağızda görünen kısmındaki doku kaybı daha geniştir. En az bir ya da daha fazla çıkıntılı kısım zarar görmüştür.

SERAMİK İNLEY-ONLEY DOLGULAR:

Seramik dolgular, laboratuvarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır. Kompozit dolgulara göre, uygulandıkları diş ve komşu dişler ile çok daha uyumludur. Bu, dolgunun ağız dışında, laboratuvar ortamında hazırlanma özelliğinden kaynaklanır. Dişin kırık, çürük veya eski dolgulu kısmı uzaklaştırıldıktan sonra kalan sağlam bölümün ölçüsü alınarak laboratuvara yollanmaktadır. Laboratuvar ortamında, hassas bir teknoloji ile hazırlanırlar.

Preslenebilir seramik esaslı dolgular, dünyada mevcut ağız içi restorasyon materyalleri arasında diş dokusuna en uygun malzemedir. Bu porselen dolgunun hazırlanmasında en ileri teknoloji kullanılır. Minimum madde kaybı ile maksimum tutuculuk sağlanır. Sıkıştırılmış özel bir seramik olduklarından ve ağızda sertleştirilmediklerinden kenar sızıntısı minimumdur. Ayrıca bu seramik dolgular dişin sertliğine en yakın ve diş eti ile en uyumlu malzemelerdir.
Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu ya da kuron protezi yerine tercih edilmelidir.

Eskiden inley ve onley yapımında, çiğneme kuvvetlerine dayanıklılığı göz önüne alınarak dental altın kullanılırdı. Günümüzde, özel döküm yapılabilen ve dayanıklı porselenlerin geliştirilmesiyle porselen inley/onleyler tercih edilmektedir. Çünkü bu porselenler hem çiğneme kuvvetlerine dayanmakta, hem de doğal dişle mükemmel bir estetik uyum sağlamaktadırlar.

PORSELEN DOLGULAR (inley-onley):

Estetik yönden incelendiğinde porselen inley ve onleyler en iyi yöntemdir. Kliniğimizde porselen inleylerde, empress materyali kullanılmaktadır. Empress, tüm dünyada kabul görmüş, dayanıklı ve son derece estetik bir materyaldir.

Avantajları:

•Uzun süreli bir kullanıma sahiptir ve dayanıklıdır. Yenilenme zamanı çok uzundur.
•Son derece estetiktir.
•Materyalin sertliği, diş minesinin sertliğine çok yakındır.
•Arka dişlerde (azılarda) kompozit dolgulara kıyasla çiğneme kuvvetlerine son derece dirençlidir. Kavite hazırlandıktan sonra ölçü alınıp laboratuvarda hazırlandığı için kusursuz bir diş uyumuna sahiptir.

Dezavantajları:

•Kullanım alanları sınırlıdır. Örneğin; çürük, diş eti seviyesinin altındaysa dişe tam olarak tutunmazlar.
•Tek seansta yapılmamaktadır.
•Kompozit dolgulara kıyasla oldukça pahalıdırlar.